"Loading..."

 

Vodní chlazení YORK

Vodní systémy se skládají z klimatizačních jednotek pro chlazení vody, tzv. chillerů a z vnitřních klim. jednotek ve flexibilním provedení. Chlazená voda je hojně využívána pro udržení provozních teplot strojů ve výrobních provozech a především je srdcem systému klimatizace typu fan-coil pro chlazení administrativních budov, obchodní center apod. aplikací.

Klimatizace typu fan-coil je široce rozšířená v místech, kde by členitost systému mohla v případě použití chladiva již činit problémy. Jedná se o nákupní centra, větší kancelářské budovy apod. Značnou výhodou jsou také snížené nároky na těsnost vodního rozvodu oproti plynovému a snadná mudularita. V rámci např. obchodního centra jsou v nájemních jednotkách přípojné body, osazené kulovými kohouty a kalorimetry. Součástí rozvodu chladu bývá i rozvod tepla, který spolu s ním tvoří dvojici (RTCH nebo také anglicky HVAC). Zde ohřev vody zpravidla zajišťují kotle na běžná paliva. Vnitřní klimatizační jednotky fan-coil se poté připojují na oba přípojné body a zvládají chlazení i ohřev vzduchu.

Tvarem se klimatizační jednotky FCU (fan coil unit) v podstatě nijak neliší od běžných klimatizačních jednotek na freony a jejich ekologické nástupce. Samozřejmě je možné využít chladicí a topnou vodu i pro obsluhu výměníků k tomu uzpůsobených vzduchotechnických jednotek.